Past Results



2017

June 22, 2017
San Jose, California

9 Years and Under
1st Akimasa Hotta (ECUSKF)
2nd Joshua Koines (SCKO)
3rd Joshua Hong (AEUSKF), Euvene Kae (WKF)
Kantosho Ren Fujimoto (MWKF), Mai Sakamoto (SCKO), So Imura (SCKO), Yuta Onitsuka (NCKF)

10 - 11 Years
1st Taiyo Ariga (SCKO)
2nd McCartney Hong (NCKF)
3rd Takahide Katayama (ECUSKF), Peter Yu (SCKF)
Kantosho Kyle Sakai (SCKO), Ryosuke Yamamoto (SCKO), Taisho Shiono (SCKF), Misaki Matsunaga (ECUSKF)

12 - 13 Years
1st Tomohide Katayama (ECUSKF)
2nd Dave Nam (SCKF)
3rd Haru Sakamoto (SCKO), Eugene Kae (WKF)
Kantosho Andrew Kang (SCKF), Daniel Jung (SEUSKF), Yosuke Takubo (SCKF), Akira Fujiwara (SCKO)

14 - 15 Years
1st Paul Ikeda (NCKF)
2nd Koji Ishimori (SEUSKF)
3rd Riki Okawa (SCKO), Sean Hsu SCKO
Kantosho Tylor Wang (WKF), Bryan Yoo (WKF), Benjamin Hur (SCKF), Ethan Chen (NCKF)

16 - 18 Years
1st Gen Takahashi (SCKO)
2nd Masahiro Muramatsu (EUSKF)
3rd Tyler Barrone (MWKF), Hiroshi Kiuchi (SCKO)
Kantosho Teruya Mochizuki (ECUSKF), Ian Kotake (SCKO), Koji Tohmon (NCKF), Brenden Wang (WKF)

13 Years and Under Girls
1st Daphne Chen (SCKF)
2nd Grace Huh (SCKF)
3rd Sarah Kang (SEUSKF), Yewon Chae (SEUSKF)
Kantosho Naomi Yu ((SCKF)), Minami Matsunaga (ECUSKF), Yui Koyama (AEUSKF), Catherine Ikeda (NCKF)

14 - 18 Years Girls
1st Takino Morishima (SEUSKF)
2nd Seyeon Park (NCKF)
3rd Emi Ichimura (NCKF), Colleen Fan (NCKF)
Kantosho Ririka Satoh (SCKF), Taery Kim (SCKF), Keeley McManus (PNKF), Manami Matsunaga (ECUSKF)

Youth Team
1st SCKO A
2nd ECUSKF A
3rd AEUSKF A, SCKF A

Girls Team
1st NCKF A
2nd SCKF A
3rd SCKF B, NCKF B

Boys Team
1st WKF B
2nd ECUSKF A
3rd NCKF A, SCKO B


2016

June 25, 2016
Eastern Michigan University
Ypsilanti, Michigan 48197

Photos! Click here for photos.
Thank you! Click here for a letter to all who made the 2016 Jr. Nationals Championships a success.

9 Years and Under
1st Taiyo Ariga (SCKO)
2nd Takahide Katayama (ECUSKF)
3rd Jacob Huh (SCKF), So Imura (SCKO)
Kantosho Keith Adams (ECUSKF), Misaki Matsunaga (ECUSKF), Junnosuke Nagamatsu (SCKF), Kenki Ogata (SCKO)

10 - 11 Years
1st Akira Fujiwara (SCKO)
2nd McCartney Hong (NCKF)
3rd Allen Sluss (ECUSKF), Jonathan Huang (NCKF)
Kantosho Shingo Horiuchi (MWKF), Collin Shinohara (MWKF), Peter Yu (SCKF), Aidan Kwon (SCKO)

12 - 13 Years
1st Tomohide Katayama (ECUSKF)
2nd Tylor Wang (WKF)
3rd Paul Ikeda (NCKF), Bryan Yoo (WKF)
Kantosho Daichi Sakuma (MWKF), Evan Chen (NCKF), Josh Kim (PNKF), Taiki Miyamoto (PNKF)

14 - 15 Years
1st Rinnosuke Nagamatsu (SCKF)
2nd Noah Suzuki (SCKF)
3rd Kenta Tamura (ECUSKF), Noah Nakayama (SCKF)
Kantosho Tyler Barrone (MWKF), Brian Liao (PNKF), Arata Ogikubo (SCKO), Steven Yoo (WKF)

16 - 18 Years
1st Ian Kotake (SCKO)
2nd Michael Farmer (SEUSKF)
3rd Colin Sherrod (MWKF), Gen Takahashi (SCKO)
Kantosho Thomas Koizumi (ECUSKF), Daniel Choi (SEUSKF), Daniel Lee (WKF), Branden Wang (WKF)

13 Years and Under Girls
1st Aika Onitsuka (NCKF)
2nd Kysa Hayashi (SCKF)
3rd Kokoro Sudo (AEUSKF), Kotone Ariga (SCKO)
Kantosho Chika Hotta (ECUSKF), Mahana Koike (ECUSKF), Hana Koob (PNKF), Summer Kwon (SCKO)

14 - 18 Years Girls
1st Taery Kim (SCKF)
2nd Jaime Tada (SCKF)
3rd Maya Blechschmidt (PNKF), Sae-Young Hyun (SEUSKF)
Kantosho Jennifer DeJong (PNKF), Kasey Tada (SCKF), Hanako Kiuchi (SCKO), Anne Morita (SCKO)

Youth Team
1st SCKO B
2nd SCKF B
3rd ECUSKF A, NCKF

Girls Team
1st PNKF A
2nd PNKF B
3rd SCKF B, SCKO A

Boys Team
1st ECUSKF
2nd SCKO A
3rd SCKF A, SCKO B